Kde koupit doménu a jak vybrat její jméno

Naposledy aktualizováno 5. . .

První z důležitých úkolů, které vás čekají, když se rozhodnete pro vlastní webové stránky, je vybrat a koupit doménu.

Do tohoto článku jsem sepsala své zkušenosti, jak vybrat doménu a její název, jak zjistit, jestli je doména volná (případně komu patří doména) a kde koupit doménu.

Provedu vás úskalími, které koupě domény obnáší, zvláště, pokud si vyberete doménu, která již někomu patřila. A ani o tom nemusíte vědět.

Doménu si nepořizují lidé jen kvůli podpoře vlastního byznysu, ale může to být i zajímavý dárek k narození dítěte, pokud někomu koupíte a předplatíte doménu s jeho jménem.


Jak registrovat doménu?


  1. Co je to doména
  2. Jak koupit doménu
  3. Jak vybrat doménu
  4. Historie domény
  5. Komu patří doména


1. Co je to doména

Slovo „doména“ neboli "doménové jméno" je unikátní adresa na internetu. Zadáním názvu domény do prohlížeče, můžete nalézt a navštívit požadovanou webovou stránku.

Internetová doména je vlastně taková virtuální adresa, adresa bydliště pro vaše webové stránky.

Například název domény tohoto webu je webredaktor.cz.

Každé doménové jméno je unikátní, to znamená, že nemohou existovat dvě domény se stejným názvem.

Ale pozor, domény se mohou lišit v tzv. koncovkách. To znamená, že existuje doména webredaktor.cz, ale i doména webredaktor.com.


Doména druhého řádu

Když mluvíme o doménách, většinou tím myslíme domény druhého řádu: webredaktor.cz.

Doména druhého řádu se skládá z názvu (webredaktor) a koncovky (.cz). Řády se oddělují vždy tečkou.

Co je to doména.

Doména třetího řádu: subdoména

V rámci jednoho webu, můžete mít několik tzv. subdomén neboli domén třetího řádu. Adresa bude vypadat například takto: eshop.webredaktor.cz.

Já na svém webu zatím subdomény nevyužívám, ale používají je například poskytovatelé některých hostingových služeb, kde vám na svém webu zřídí subdoménu a vy můžete mít vlastní webové stránky zdarma. Více o tom, jak vytvořit webové stránky zdarma se dočtete zde.


Doména prvního řádu: koncovka

Doména prvního řádu neboli koncovka je nejvyšší, tzv. top-level doména (TLD), například .cz, .com, .de.

Při výběru koncovky domény, musíme být opatrní. Například koncovku .de si můžeme registorvat pouze v případě, pokud disponujeme korespondennčí adresou v Německu.

Pokud tedy mluvíme o registraci domény, znamená to koupě domény 2. řádu.

2. Kde koupit doménu

Máte vybrané jméno domémy? Pokud ne, čtěte dále, v následujím odstavci rozebírám, na co si dát pozor při výběru doménového jména, aby podpořilo váš byznys.

Pokud již máte doménové jméno vybrané, je třeba si ověřit, jestli je doména volná, tedy jestli ji před vámi již někdo neregistroval.

Vzhledem k tomu, že dnes lidé kupují domény ze spekulativních důvodů, bývá někdy obtížné volnou doménu s krátkým a výstižným jménem vůbec najít.


Je doména volná?

Nejjednodušší způsob ověření, jestli je doména volná je přímo u registrátora domén. Tedy u toho, u koho si doménu můžete koupit, pořídit si hosting (aby bylo možné na ní mít nějaký obsah) a nebo si doménu u registrátora nechat tzv. zaparkovat. Tedy, bude registrovaná na vás, ale nebude na ní žádný obsah.


Dostupnost domény

Dostupnost domény ověříte na těchto stránkách »


Já sama mám u tohoto poskytovatele zaregistrované všechny své domény. Na několika z nich mám již fungující weby a na dalších plánuji postavit web v budoucnu.

A proč právě zde? Toto jsou hlavní důvody:

  • nejlevnější cena
  • možnost využití hostingu, pokud při tvorbě webu využiji např. WordPress
  • snadné přesměrování na jiného poskytovatele hostingu
  • možnost mít jednoduchý jednostránkový web zdarma při využití služby MINIWEB
  • možnost přesměrování domény na jinou, aniž bychom platili hosting


Cena domény

Doménu si nemůžete koupit. Doménu si pouze "pronajímáte", za tento pronájem platíte roční poplatek. Pokud následující rok za doménu nezaplatíte, vztahuje se na vás většinou ještě 30 denní ochranná lhůta, ale pak o doménu přicházíte. A může si jí zaregistrovat někdo jiný. Tak pozor, abyste o doménu, na které roky budujete obsah a sbíráte zpětné odkazy, kvůli nezaplacení 300 Kč nepřišli.

Většina registrátorů domén hlásí minimálně měsíc předem, že doména brzy expiruje.

Cena domény se odvíjí i podle toho, jakou si vyberete koncovku.


Koncovky domén

Nejen výběr doménového jména, ale i výběr koncovky je třeba dobře zvážit. Protože koncovek existují možná už stovky, vybrala jsem pouze ty pro nás nejčastější:

KoncovkaCena za rokPro koho
.cz145 Kč Pokud vaše publikum bude z ČR a vaše texty budou také v češtině. Např. tyto stránky mají koncovku .cz.
.com249 KčVaše webové stránky budou v různých jazykových mutacích, i návštěvníci budou z různých koutů světa. Například stránky hotelu.
.eu 65 KčAčkoli mě nenapadá moc důvodů, proč použít tuto koncovku, tak například webové stránky města Plzně, mají koncovku .eu. A to hlavně z důvodů, že ostatní koncovky byly již obsazené. Tuto koncovku bych použila spíše pro web, který má úzkou souvislost s Evropskou Unií.
.info333 Kč Tuto koncovku může použít kdokoli. Většinou proto, že doména s národní koncovkou (.cz) nebo koncovkou .com je již obsazená.
.org275 Kč Doména .org byla původně určena neziskovým organizacím, ale toto omezení bylo odstraněno v roce 2019. Dnes tuto doménu běžně používají nejen školy a různé komunity, ale také některé ziskové subjekty. Počet registrovaných domén s koncovkou .org se zvýšil z méně než jednoho milionu v 90. letech na dnešních cca jedenáct milionů. (zdroj wikipedie)

Uvedené ceny jsou za "pronájem" domény na 1 rok bez DPH.




3. Jak vybrat doménu? Název domény dobře promyslete

Máte vybrané doménové jméno i koncovku, zkotrolovali jste si u registrátora dostupnost domény, doména je volná, tak huráá, gratuluji, doménu si můžete zaregistrovat. A nebo to má ještě nějaký háček? Pokud vás zajímá jaký, tak přeskočte na následující odstavec, kde se dočtete, co je dobré zkontrolovat před tím, než se rozhodnete koupit doménu.


Jak vybrat doménu

Doménové jméno by mělo být krátké a dobře zapamatovatelné. Pokud je název víceslovný, tak slova neoddělujte pomlčkami.

Možná je vámi zvolený název domény s preferovanou koncovkou již obsazený, tak uvažujete o jiné koncovce.

Pokud je váš byznys úplně jiný než na druhé koncovce, tak do toho jděte. Jako příklad mohu uvést tyto 2 rozdílné weby: strava.cz a strava.com. Zatímco na webu strava.cz objednávám dětem školní obědy a stránky jsou cíleny pouze na ČR (i když je web ve 3 jazykových mutacích), web strava.com je mezinárodní aplikace pro cyklisty a běžce.


Zvolte takový název domény, který vás nebude limitovat

Dále bych doporučila volit název domény i s ohledem na to, abyste mohli později nabídku služeb rozšířit či změnit.

Uvedu to na příkladu. Například vlastníte firmu nabízející stěhovací služby pro Brno a okolí. Vyberete si název domény stehovani-brno.cz.

Co když se ale rozhodnete svoje pole působnosti rozšířit i pro jiné oblasti? Nebo se budete specializovat pouze na stěhování klavírů ale po celé ČR?

Trošku přeháním, ale chtěla bych ukázet, že je lepší vybrat například jméno domény stehovani-novak.cz

Ke jménu domény si pak můžete vytvořit LOGO zdarma.

Potřebujete LOGO pro váš blog?
Čtěte návod, jak vytvořit vlastní LOGO zdarma »

Je důležitý název domény z hlediska SEO?

Optimalizace webu pro vyhledávače je nedílnou součástí tvorby úspěšného webu. Dříve se jméno domény obvykle "vycpávalo" klíčovými slovy. Např. kavarnaplzen.cz.

To rozhodně neplatí pro dnešní dobu. Jméno domény by mělo určitě napovědět, o čem je váš byznys, ale také by mělo být unikátní. Jako má např. nejstarší plzeňská restaurace usalzmannu.com.

SEO lze podpořit vhodně zvoleným titulkem, texty atd.

Jak vybrat doménu, abyste nemuseli název měnit?

Lze změnit název domény?

Může se stát, že po nějaké době zjistíte, že název domény úplně přesně neodpovídá činnosti a službám, které nabízíte, a budete chtít jméno domény změnit.

Doporučila bych zachovat chladnou hlavu. To, že Vám přestal název domény vyhovovat, se stane poměrně často. Téměř vždy se nepatrně odkloníte od původního zaměření nebo nabídku služeb rozšíříte.

Pokud to je trošku jen možné, setrvejte u stávající šablony. Proč? Za dobu, kterou jí provozujete již získala v očích Google určitou autoritu, posbírala velmi cenné zpětné odkazy a její název máte uveden na propagačních materiálech a v názvech účtů v sociálních sítích.

Když se rozhodnete doménu změnit, původní doménu zachovejte, obsah smažte a URL adresy původní domény přesměrujte na novou, ať neztratíte žádný cenný "backlink".

VYBRAT DOMÉNU



4. Historie domény

Jak jsme si již říkali, doména se nekupuje jako například dům. Jednou jej zaplatíte a pak už je pořád váš. Za pronájem domény platíte roční poplatek registrátorovi. V okamžiku, kdy jej nezaplatíte, tak o doménu přicházíte.

To také znamená, že danou doménu již mohl někdo mít před vámi pronajatou, byl na ní nějaký obsah a Google si doménu podle toho zaindexoval.

Pokud na vámi zvolené doméně fungovaly stránky pro dospělé, mohl by to být pro vás problém. Jak to ale zjistit?


Historie domény

Na stránkách webu Archive.org do zvýrazněného políčka napište název domény, jejíž historii chcete zjistit. Například: webredaktor.cz a zmáčkněte ENTER.

Jak zjistit historii domény?

Objeví se graf s historií zvolené domény. V horní části se můžete přesouvat mezi jednotlivými roky, v dolní části mezi jednotlivými dny.

Kliknutím na modře zabarvené dny se zobrazí obsah webu v daném okamžiku:

Jak ověřit doménu?

Takto snadno zjistíte, jestli vámi zvolená doména již něco obsahovala a hlavně co to bylo.



5. Komu patří doména

Objevili jste pěkné doménové jméno a zjistili jste, že doména není volná.

A ani na ní není žádný obsah. Je pouze tzv. zaparkovaná.

Možná s ní má někdo plány do budoucna a možná také ne. Pak stojí za to majitele kontaktovat a dohodnout si s ním převedení registrace domény. Samozřejmě za úplatu.


Jak zjistit, komu patří doména?

Někdy majitel domény, který jí chce prodat, rovnou zveřejní na dané doméně text: "Doména na prodej."

Pokud ne, přejděte na web DomainTools.com, do bílého políčka vložte název domény a klikněte na SEARCH.

Komu patří doména?

Co se z výpisu dozvíte?

  • jméno současného majitele domény
  • do kdy má doménu zaregistrovanou (kdy expiruje)
  • u koho je doména registrována
  • kde se nachází servery, na kterých je uložen obsah domény
  • jméno společnosti, která poskytuje hosting. Jak už jsem psala na začátku, můžete mít doménu registrovanou např. u Wedosu a hostingové služby využívat od jiné společnosti.
Čí je doména?


Přeji vám šťastnou ruku při výběru názvu domény a při tvorbě obsahu vašeho blogu nebo webu.

Pokud by vás zajímalo, jak si sami můžete vytvořit jednoduché webové stránky, čtěte tento můj návod.


Autor: Šárka Novotná

Jestli se Vám článek líbil, sdílejte, prosím:

   



O MNĚ

Šárka Novotná
Ahoj. Jmenuji se Šárka Novotná.
Chtěla bych Vás provést všemi úskalími tvorby internetových stránek.
A ukázat Vám, že vytvořit vlastní web může být i zábava, pokud víte, jak na to.
O tom, proč vznikl tento portál, čtěte zde »