Založte si vlastní blog zde

Kde a jak založit blog zdarma + 7 tipů pro úspěšné založení blogu

Naposledy aktualizováno 7. . .

Zajímá vás, co je blog, k čemu slouží a jak založit blog zdarma? Pak čtěte dál, dozvíte se také, o čem psát blog a jak vydělávat na blogu.

Klikněte zde pro založení blogu zdarma »

S blogy všeho druhu se v poslední době takříkajíc roztrhl pytel. A je to skvělé, mít vlastní místo na internetu, kde můžete svobodně vyjádřit své názory, prezentovat své nápady a i třeba inspirovat ostatní.

Pokud vás zajímá, jak psát blog nebo jak vytvořit blog zdarma, vězte, že ho můžete mít za pár minut i vy. Mít dnes vlastní blog je stejně tak jednoduché, jako mít vlastní e-mailovou adresu. V následujícím návodu se naučíte, kde založit blog i bez technických znalostí.


Jak založit blog zdarma a bez reklam: kde a jak začít psát blog


 1. Co je blog
 2. Proč mít vlastní blog
 3. Založení blogu zvládne každý
 4. Kde a jak si založit blog
 5. Jak vytvořit blog: návod krok za krokem
 6. Jak začít blogovat a o čem psát blog
 7. Jak vydělat na blogu


1. Co je to blog

Pokud nevíte, co si představit pod pojmem blog, tak třeba jeden z největších blogů na českém internetu je zpravodajský portál iDNES.cz.

Blog je webová stránka obsahující články na podobné téma. Je to vlastně časopis, jak jej známe v té listinné podobě, s tím rozdílem, že blog je publikován na internetu.

Vytvořit blog zvládne s tímto návodem každý.

Články neboli příspěvky mohou být zařazené do různých kategorií podle tématu nebo autora. Nejnovější články se obvykle zobrazují jako první.

Blog nemusí sloužit pouze ke zpravodajským účelům. Často se setkáme s firemními blogy, blogy o módě, stále více lidí si také zakládá svůj osobní blog.


Blog bývá často součástí webových stránek. Proč?

Představte si, že máte stavební firmu. Stránky jako Úvod, Kontakt, Portfolio a Ceník jsou tzv. statické stránky, tzn. že tvoří víceménně neměnný základ vašeho webu, tyto stránky bývají uvedeny v navigační liště nahoře na webových stránkách.

Jak vytvořit moderní webové stránky si přečtěte zde.

Pokud chce stavební firma prezentovat svoji činnost, zřídí si na svém webu blog, který může nazvat např. "Naposledy realizované akce".

Součástí blogu budou články s jednotlivými zakázkami. Po skončení každé zakázky stavební firma zveřejní článek o realizaci včetně fotografií.

Budoucí zákazníci si tak snáze udělají představu o tom, co taková stavební firma umí, kolik zakázek a jakého rozsahu provádí.

Výpis posledních článků blogu se může vložit hned na úvodní stránku webu.


VYTVOŘIT BLOG MŮŽETE ZDE2. Proč mít vlastní blog

Teď, když víme, co je to blog, otázka zní: Proč mít vlastní blog?

Jak jsem zmínila v předchozím bodě, správně vedený blog podpoří vaše podnikání.

Obsahem blogu by měly být články, které budou užitečné pro vaše čtenáře.

Firemní blog

Nejčastější důvod psaní blogu je ten, že podpoříte svůj vlastní byznys.

Pozor ale, obsahem firemního blogu by měly být články, které budou užitečné pro vaše zákazníky. Nabízejte hodnotný obsah, ukazujte lidem, co umíte, budujte důvěru, nabízejte řešení jejich problémů.

Navíc, blog optimalizovaný pro vyhledávače umí přivést zákazníky z organického vyhledávání. To znamená, že nemusíte platit žádnou reklamu. Lidé vás najdou v okamžiku, kdy vaše služby potřebují. Více o SEO a optimalizaci pro vyhledávače se dočtete zde.

Dobrým příkladem firemního blogu je např. Tchibo Blog.


Blog o módě

Blog o módě nebo o líčení stojí za úspěchem mnoha mladých žen a dívek. Pokud v sobě objevíte talent tohoto typu, tak se směle pusťte do tvorby blogu.

Hodně firem využívá služeb bloggerů (to jsou ti, kteří mají vlastní blog) k propagaci svých produktů.

Ani např. Dermacol se netají tím, že influencerům, kteří mají dostatek sledujících, platí nemalé částky za to, že předvedou, jak správně používat jejich výrobky.


Blog o cestování

Kdo z nás někdy nehledal inspiraci k výletům a nevšedním zážitkům. Užitečné rady, jak koupit levně letenky, jak se chovat v cizí zemi a co si zabalit s sebou na cestu si můžete přečíst například na cestovatelském blogu LevnoCestovani.cz.


Blogy s recepty

K nejznámějším typů blogů patří samozřejmě ty s recepty. Určitě jste někdy hledali na internetu nějaký recept, různých typů kuchařských blogů je nepřeberné množství.

Také mám svůj malý kuchařský blog, kde sdílím své osvědčené recepty s mými kamarádkami. Podívat se na něj můžete zde. Přijde mi jednodušší si recept najít na internetu, než ho hledat v kuchařské knize. Zároveň snadno mohu poslat někomu odkaz mailem nebo dát recept na Facebook.


Osobní blog

Zatímco předchozí typy blogů byly zaměřeny spíš na to, jak vydělat na blogu, soukromý blog nebo také osobní blog slouží k ventilování vlastních myšlenek, sdělení svých názorů a postřehů, ale také pomoci jiným. Hezkým příkladem osobního blogu je např. Deník farářky založený na této platformě.


Jak vidíte, blogovat můžete na různá témata a každý z nás dokáže svému blogu vtisknout jiný styl nebo oslovit jiné čtenáře.

Své blogy mají politici, novináři, spisovatelé. Velká poptávka je i např. po bloggerech z oboru stavebnictví. Blog je místo, které je vyhrazeno jen pro vás. Můžete zde prezentovat sebe a nebo psát třeba pohádky pro děti. Můžete si vyzkoušet, jestli váš styl psaní zaujme čtenáře a pak třeba vydat knihu.


VYTVOŘTE SI VLASTNÍ BLOG ZDE3. Založení blogu zvládne každý

K založení blogu v dnešní době nepotřebujete žádné technické znalosti. Nemusíte umět programovat nebo se vyznat v html kódu.

Vytvořit blog trvá pár minut, dokonce si můžete vytvořit blog zdarma a zkusit si tak, jestli vás psaní blogu bude bavit.

Od vaší tvůrčí činnosti by vás nemělo rušit žádné nastavování zabezpečení stránek, záloh nebo přesměrování. Pak totiž nebude blog sloužit vám a vašim čtenářům, ale vy budete otrokem blogu.


ZALOŽENÍ BLOGU4. Kde a jak si založit blog

Vytvořit blog můžete několika způsoby. Každý způsob má svá pro a proti.

Než se tedy pustíte do založení blogu, měli byste si ujasnit, co od tvorby blogu očekáváte a kdo budou vaši čtenáři.

Ujasněte si také, jaký je cíl vašeho blogu: sdílet své myšlenky nebo vydělat na blogu. Chcete blogem podpořit vaše podnikání nebo vydat knihu? Budete psát články pouze vy nebo bude do blogu přispívat víc lidí?

Typu blogu, který budete vytvářet, byl měl odpovídat i typ šablony na blog. Vizuálně se od sebe bude určitě odlišovat blog politické strany od módního blogu.

Když budete vybírat, kde si založit blog, zvažte, kolik času můžete tvorbě blogu věnovat a jak moc jste technicky a umělecky zdatní. Některé blogovací platformy, vyžadují zásah grafika, jinde je již styl přednastavený právě pomocí šablon.


V následující tabulce se můžete podívat na srovnání jednotlivých programů na tvorbu blogu. Některé platformy nabízejí blog zdarma i na neomezenou dobu na doméně 3. řádu (https://vasedomena.webnode.cz). Vzhledem k tomu, že je velká pravděpodobnost, že váš blog bude úspěšný, budeme hodnotit pouze ty platformy, u kterých máte možnost přejít z domény 3. řádu na vlastní doménu (https://vasedomena.cz):


KdeBlog zdarmaBlog s vlastní doménou odPro koho
WordPressne39 Kč */ měsíc Pro obsáhlé weby (stovky stránek), nutná alespoň částečná orientace v tvorbě blogu
Bloggernapořád na doméně 3. řáduplatí se pouze za doménu působí trochu zastarale
Wixnapořád na doméně 3. řádu250 Kč ** / měsícOsobní i firemní blog zdarma (návštěvníci primárně z USA)
Webnodenapořád na doméně 3. řádu90 Kč / měsíc Profi blog zdarma (návštěvníci především z Evropy), možnost připojení e-shopu
Miowebna 14 dní390 Kč/ měsícPro ty, kteří prodávají hlavně e-booky

Pozn.:
* uvedená cena je za nejlevnější hosting u Wedosu s naším kupónem WN241RA3GP. Kupón uplatněte v prvním kroku objednávky webhostingu na tomto odkazu.
** přesně ‎$13Podívejme se na jednotlivé platformy, kde založit blog, trochu detailněji. Také zhodnotíme výhody a nevýhody založení blogu zdarma.


Blog na WordPress.org

WordPress.org je redakční systém, který dle posledních statisk používá 34,3% všech webů na světě.

WordPress vám umožní mít vlastní blog a díky široké komunitě uživatelů, se snadno dostanete k různým radám typu, jaké používat pluginy na sdílení na sociálních sítích, který hosting je nejlepší, jak zrychlit stránky, jak blog zálohovat a tak.

WordPress je nejvhodnější na velmi obsáhlé weby. Pokud tedy plánujete psát příspěvky každý den a vydělávat na reklamě, je pro vás WordPress tou správnou volbou.

Počítejte ale také s tím, že kromě domény a hostingu, je třeba zakoupit kvalitní šablonu a možná budete potřebovat ze začátku některé věci nastavit od programátora. Dále je třeba pravidelně stahovat aktualizace a vzdělávat se, protože weby na WordPressu bývají častým cílem hackerských útoků.

Jak si založit blog na WordPressu?

Web na WordPressu založíte přes poskytovatele některého z hostingů. Mezi nejlevnější hostingy v ČR patří tento. Kvalitní hosting má již předpřipravenou instalaci WordPressu, takže stačí zakoupit doménu a založení blogu je otázkou několika hodin.

S kupónem WN212I4Q3U získáte navíc slevu 50%. Kupón uplatněte v prvním kroku objednávky webhostingu na tomto odkazu.


Blogger

Blogger je platforma vlastněná společností Google. Na Bloggeru si můžete na doméně 3. řádu vytvořit blog zdarma. Webová adresa blogu bude vypadat takto: https://vasedomena.blogspot.com. Když se vám psaní blogu na Bloggeru zalíbí, můžete si k němu připojit vlastní doménu.

Já jsem si také založila blog na Bloggeru, ale vizuálně se mi moc nelíbil a hlavně stránky nešly moc dobře optimalizovat pro vyhledávače, tak jsem toto řešení opustila.

Jak na blog v Bloggeru? Abyste měli vlastní blog na Bloggeru, je třeba mít zřízený účet u Google. Pak už se stačí přihlásit zde.


Wix

Wix je celosvětově asi nejpopulárnější program na tvorbu webu zdarma. Svůj blog si poskládáte metodou chyť a pusť. Blog můžete mít zdarma na doméně 3. řádu https://vasedomena.wix.com, pokud budete chtít vlastní doménu, tak si znatelně připlatíte.

Wix má servery ve Spojených státech a tudíž, pokud máte čtenáře v Evropě, všechna data jsou posílána přes půl zeměkoule, což může způsobit pomalejší načítání stránek.

Vysoká cena za vlastní doménu a vzdálenost serverů mě vedla k tomu, abych si založila blog v následujícím editoru.


Webnode

Český program Webnode funguje podobným způsobem jako Wix. Po přihlášení do programu přes internet si zvolíte předvyplněnou šablonu (k dispozici je téměř 100 tématických šablon) a v ní můžete přepisovat texty, nahrávat obrázky a přidávat články. Na svém webu může vytvořit členskou sekci, kterou zpřístupníte pouze uzavřené skupině. Detailní Webnode recenzi si můžete přečíst v samostatném článku zde.

Jak vypadají blogy dalších uživatelů Webnode se můžete podívat zde.

Jak si vytvořit blog na Webnode?

Do programu se přihlašte zde, zadejte e-mail, vyberte si heslo a máte své místo, kde psát blog.


Mioweb

Mioweb je další populární program na českém trhu. V Miowebu můžete vytvářet graficky působivé webové stránky a blogy.

Mioweb je populární především mezi tzv. infopodnikateli, protože ve spojení s jejich e-mailovým (min. 160 Kč měsíčně) a fakturačním nástrojem (minimálně 190 Kč měsíčně), můžete prodávat e-booky nebo e-kurzy. Cenově se ale dostáváme už na 740 Kč měsíčně.

Protože vím, že se tento balíček služeb dá "poskládat" mnohem levněji, vybrala jsem si pro svůj blog Webnode.


VYTVOŘIT BLOG ZDARMA
5.1. Jak založit blog zdarma
Objeví se následující dialogové okno.

Řekněme, že si chceme vytvořit blog s recepty pro bezlepkovou dietu.

Název blogu zvolíme podle vlastního uvážení. Já jsem pro ukázku zvolila "Recepty od Šárky". Tento název se stane automaticky součástí domény 3. řádu: https://recepty-od-sarky5.webnode.cz.

Dále zadáte svoji emailovou adresu a 6-ti místné heslo. To budou Vaše údaje k přihlašování do administrace blogu, až budete chtít přidávat články.


Na zadaný e-mail obdržíte potvrzení, že Váš blog byl založen, odkaz na URL adresu vašeho nového blogu a videonávod, jak s blogem pracovat.

Pokud již máte zaregistrovanou svoji doménu, můžete ji kdykoli připojit a místo domény 3. řádu, bude mít váš blog adresu např. https://MujSkvelyBlog.cz. Nevíte, jaký název domény zvolit? Jak vybrat doménové jméno se dozvíte v tomto článku.5.2. Založení blogu

V následujícím kroku si vyberete, jaký typ stránek chcete vytvořit.


Zvolte Webové stránky. I když na svém blogu plánujete v budoucnu prodávat e-booky nebo fyzické zboží, internetový obchod můžete připojit kdykoli později.5.3. Vybíráme šablony na blog

Na výběr máte téměř 100 moderních šablon na blog.


Pro lepší orientaci můžete zvolit v horním menu Blog a zobrazit šablony předpřipravené pro právě pro založení blogu.

Po najetí myší nad konkrétní šablonu se zobrazí možnost Náhled. Všechny šablony si můžete dobře prohlédnout.

Svůj výběr šablony nemusíte omezovat pouze na šablony na blog. Já jsem si vybrala šablonu Recepty od Kláry, která mi přijde nápaditá, dobře upravitelná a pro blog snad i ideální. Najdete ji pod záložkou "Osobní stránky".

Na můj hotový blog se můžete podívat zde.5.4. Na co si dát pozor při výběru šablony na blog?

Webnode šablony jsou snadno přizpůsobitelné.

Většina věcí se dá upravit, doplnit nebo odebrat. Můžete přidávat stránky, vložit e-shop, přidat úvodní obrázek přes celou obrazovku.

Šablony na blog můžete vybírat buď s navigací po straně nebo nahoře. Záleží na tom, co Vám více vyhovuje.

Než začnete vkládat text a obrázky, vyzkoušejte si různé šablony. Prohlížejte si je na mobilu, tabletu i desktopu, než si vyberete tu pravou.5.5. Postup tvorby vlastního blogu

Máme tedy zvolenou šablonu a teď ji zkusíme upravit:


Můžete začít s úpravou názvu blogu. Myší najeďte na text "Recepty od Kláry" a přepiště jej vlastním názvem blogu. Způsob úpravy textu je podobný, jako když přepisujete text ve Wordu. Krátké instruktážní video, jak založit blog zdarma, si můžete prohlédnout zde.

V pravém horním rohu si všimněte navigace STRÁNKY / NASTAVENÍ / PUBLIKOVAT / 👤.

Klikněte na PUBLIKOVAT a váš vlastní blog je na světě!

Zatím pouze na doméně 3. řádu a to je pro vás příležitost si blog pořádně prohlédnout na mobilu nebo počítači.

Pokud si nejste úplně jisti zvolenou šablonou, vyzkoušejte jich více. Klikněte na obrázek postavičky 👤 v pravém horním rohu, zvolte Moje projekty a pak Vytvořit stránky.Další tipy, jak vytvořit webové stránky ve Webnode najdete zde.


Potřebujete LOGO pro váš blog?
Čtěte návod, jak vytvořit vlastní LOGO zdarma »


6. Několik tipů, jak začít blogovat a o čem psát blog

O čem psát blog, aby zaujal vaše čtenáře?

O tom, co dobře znáte a baví vás to natolik, že máte potřebu to sdělit i ostatním.

Pokud má být blog úspěšný, musí svým čtenářům přinášet hodnotu, nějaký užitek. Ať je to třeba hezká povídka na odreagování, vlastní zkušenost s překonáním těžké nemoci nebo rady, jak zhubnout.

Zde je několik tipů, jak začít psát blog, který vynikne mezi ostatními:


6.1 Zaměřte se na své čtenáře

Hlavní rozdíl, proč jeden blogger je úspěšný a jiný ne, je ten, že ten úspěšný se zaměřuje na čtenáře svého blogu, zatímco ten druhý bloguje hlavně o sobě.

Píše o tom, co zajímá jeho, nepřemýšlí o tom, jak by mohl inspirovat nebo pomoci druhým.

Ten největší posun směrem k úspěšnému blogu, je změna v myšlení, v přístupu k blogování. Pokud tedy chcete zároveň na svém blogu vydělat, podívejte se kriticky na svůj blog a přemýšlejte o tom, jakou hodnotu přináší jiným.

Nabízejte hodnotný obsah, ukazujte lidem, co umíte, budujte důvěru, nabízejte řešení jejich problémů.

6.2 Úspěch blogu závisí na publiku

Úspěch blogu závisí na jeho publiku a tím nemyslím jakékoli publikum, ale cílené publikum, kterému můžete opravdu pomoci.

Znáte své publikum? Umíte ho popsat, pojmenovat? Víte, co řeší za problémy?

Své čtenáře můžete najít přes SEO, Facebook, Instagram nebo i přes placenou reklamu.

Ptejte se svých čtenářů, co je zajímá, naslouchejte jim a vytvářejte příspěvky na blogu, o tom, co je zajímá. Jestli si nejste úplně jistí, co chtějí, zeptejte se jich třeba ve Facebookové skupině.

A opravdu dávejte pozor.

Využívejte i další možnosti. Pomocí nástrojů, jako je například průzkum klíčových slov, se dozvíte, co lidé chtějí vědět a jaké mají problémy. Vytvořte obsah, ať už se jedná o příspěvky do blogu, vlastní produkty nebo e-maily, které si vaše publikum přeje.


6.3 Vytrvejte

Možná vás opustí prvotní nadšení, nebo se vám zdá, že na váš blog zavítá málo čtenářů.

Vytrvat je možná nejtěžší krok nejen při tvorbě blogu.

Někdy můžete mít pocit, že potřebujete řešit tisíce věcí najednou: technické věci kolem blogu, psát články, odpovídat čtenářům, upravovat obrázky, sledovat návštěvnost.

Budete se sami sebe ptát, mám vytvářet příspěvky na Facebooku, Instagramu nebo si mám zaplatit reklamu?

Abyste nevyhořeli, ale vytrvali, soustřeďte se v daný okamžik pouze na jednu věc. Na jeden kanál pro propagaci vašeho blogu. Na jeden způsob, jak vydělat na blogu. Naučte se nejdříve upravovat obrázky a pak třebas natáčet videa. Dělejte jednu věc po druhé.

Jakmile začnete mít výsledky s tímto kanálem, opakujte tento proces znovu a znovu, než se přesunete na něco nového.7. Jak vydělat na blogu

Skvělá zpráva je ta, že na to, abyste na svém blogu vydělali, nepotřebujete velké publikum, potřebujete to správné.

Když budete mít čtenáře, kteří s vámi rezonují, kteří hltají vaše články, protože cítí, že rozumíte jejich problémům, máte napůl vyhráno.

Když své publikum znáte, jak jsme o tom mluvili v předchozím bodě, pak víte, co řeší a jaké věci je zajímají. To je pro vás velké plus, protože ušetříte spoustu času a energie vytvářením článků, které nikdo nebude číst nebo e-booků, které nikdo nepotřebuje.

Zde je několik možností, jak vydělat na blogu, i když nemá vysokou návštěvnost.

Tou nejlepší možností je prodej vlastních produktů. Jak jsem se již zmínila na začátku, blog podpoří vaše vlastní podnikání. Prostřednictvím blogu můžete nabízet:

 • fyzické produkty: např. dětské softshellové kalhoty šité na míru, rekonstrukce bytových jader, zakázková výroba nábytku
 • služby: finanční či výživové poradenství, fotografování svateb, cateringové služby
 • info produkty jako jsou e-booky: knížky, cestopisy, návody všeho druhu
 • e-kurzy: např. jak upravovat fotografie
 • a spoustu dalšího.

Dalšími možnostmi, jak vydělat na blogu, jsou:

 • provizní prodej: když někdo klikne na odkaz na vašem blogu, přejde na stránky např. prodejce zájezdů a koupí si zájezd, vy získáte odměnu
 • reklama
 • prodej odkazů
 • zveřejnění reklamního článku

Představivosti se meze nekladou. Buďte kreativní. Když začnete blogovat, hodně možností se objeví samo.

Vždycky ale, než začnete psát nový článek na blog, ujasněte si cíl daného textu. Podle toho pak zvolte strukturu a výzvu k akci:

 • Chcete aby si od vás lidé nakoupili nějaké zboží? Řekněte jim to.
 • Chcete získat pravidelné čtenáře vašich článků z dobrodružných výprav po světě? Sbírejte e-mailové kontakty.
 • Vyzvěte je, aby vám zaslali poptávku na např. tvorbu nových internetových stránek.

ZALOŽTE SI VLASTNÍ BLOG ZDE


Účelem tohoto článku bylo, ukázat vám cestu, jak začít blogovat. Dozvěděli jste se různé možnosti, kde blogovat, jak vytvořit blog zdarma a jak lze psaním blogu vydělat.

Myslím, že pokud chcete mít moderní blog, kde nebudete řešit žádné technické záležitosti, pak je blog zdarma od Webnode pro vás ta správná volba.

Autor: Šárka Novotná


Jestli se Vám článek líbil, sdílejte, prosím:

   O MNĚ

Šárka Novotná
Ahoj. Jmenuji se Šárka Novotná.
Chtěla bych Vás provést všemi úskalími tvorby internetových stránek.
A ukázat Vám, že vytvořit vlastní web může být i zábava, pokud víte, jak na to.
O tom, proč vznikl tento portál, čtěte zde »