Vytvořit web zdarma

Webnode recenze: zkušenosti po roce používání | 2021

Když jsem před časem hledala program, ve kterém bych si mohla snadno vytvořit osobní webové stránky, objevila jsem Webnode. Svoje zkušenosti s jeho používáním jsem sepsala do následující Webnode recenze. Odkaz na můj web vytvořený ve Webnode najdete níže v textu.

V článku se také dozvíte, pro koho je editor Webnode určený a kdo by se měl raději poohlédnout po jiném řešení.


Když si chcete udělat nové webové stránky, máte 2 možnosti:

 • vytvořit je ve WordPressu
 • a nebo využít nějaký program na tvorbu webu online jako je třeba Webnode.

Webnode recenze a zkušenosti:


 1. Co je Webnode?
 2. Výhody Webnode editoru
 3. Co by se mohlo u Webnode zlepšit
 4. Webnode: ceník služeb
 5. Webnode a SEO optimalizace
 6. Webnode: změna šablony
 7. Webnode a konkurence
 8. Moje zkušenosti s Webnode: snadná tvorba webových stránek online
 9. Pro koho je Webnode určený


1. Co je Webnode

Webnode je český program na tvorbu webových stránek bez znalosti html, který má po celém světě více než 40 milonů uživatelů.

Webnode působí na trhu již od roku 2008. Abych byla upřímná, ze začátku se mi šablony Webnode moc nelíbily, ale v roce 2016 prošel Webnode editor velkou změnou k lepšímu. V nové verzi 2.0 již působí stránky moderně, odlehčeně a jsou velmi dobře optimalizovatelné z hlediska SEO.

Webnode je redakčný systém, který Vám umožní vytvořit web zdarma do 5 minut.

Můžete mít i vícejazyčný web, do webu lze snadno přidat blog, eshop, objednávkový a rezervační formulář, členskou sekci či formulář na sběr kontaktů.

Stránku si uživatel skládá ze stavebnicových modulů: odstavců, titulků, ceníků apod.

Do editoru se přihlásíte přes internet, zadáte e-mail a heslo a v intuitivním prostředí si web “naklikáte” a doplníte texty a fotkami, jako kdybyste pracovali ve Wordu.


Webnode splňuje základní kritéria na program pro tvorbu webu online:

 1. Být zabezpečený pomocí SSL certifikátu.
 2. Být responzivní: přizpůsobí se velikosti každého displeje od malého mobilu přes tablet až po velké monitory.
 3. Umožňuje vytvořit vícestránkový web.
 4. Webové stránky musí být snadno editovatelné, abyste mohli přidávat nové články, doplňovat informace, aktualizovat.
 5. Web by měl umožňovat optimalizaci pro vyhledávače neboli SEO. O tom, co je SEO se dočtete zde. Když je web optimalizovaný pro vyhledávače, tak stránky najdou snadno i vaši zákazníci.

Vytvořte si stránky ve Webnode zde →



Pojďme si teď vyjmenovat hlavní výhody a samozřejmě i nevýhody Webnode editoru:



2. Výhody Webnode editoru


2.1. Nejlepší poměr cena / výkon

Bezkonkurenční cena je obrovkou výhodou Webnode editoru.

Webové stránky na doméně 3. řádu https://vasedomena.webnode.cz můžete provozovat na neomezeně dlouhou dobu. To využijete, když stránky vytváříte, můžete je tak upravovat i několik měsíců a nic neplatíte. Když jsou hotové, dokoupíte si pouze doménu a za 75 Kč měsíčně máte nové moderní webovky na doméně 2. řádu https://www.vasedomena.cz. To byste zaplatili za samotný hosting, pokud byste chtěli provozovat web na WordPressu.


2.2. Servery má Webnode umístěny v České republice

To znamená rychlé načítání stránek pro nás uživatele z Evropy. To je velká výhoda oproti Wixu, který má servery v Americe, takže všechny obrázky k vám putují přes půl zeměkoule.


2.3. Zabezpečené stránky

Stránky jsou zabezpečené prostřednictvím SSL certifikátu. Poznáte to tak, že stránka začíná na https. Nemusíte o nic žádat, nic připlácet, každé nové webovky certifikát automaticky obdrží, i když běží zdarma na doméně 3. řádu.

Webnode SEO. www.webnode.cz recenze.

Adresa začínající na https je znakem zabezpečených stránek.


2.4. Webovky vytvořené na Webnode jsou vícestránkové

Znáte některé weby, které mají v horní části navigační menu a když na některou položku kliknete, tak nepřejdete na novou stránku, ale jen odrolujete níže. To se skutečně hodí jen na opravdu miniaturní weby. Z hlediska optimalizace pro vyhledávače je mnohem lepší, když váš web bude vícestránkový, bude mít kvalitní obsah a přehlednou strukturu webu.


2.5. Responzivní

V dnešní době naprostá samozřejmost. Všechny stránky by měly být dobře zobrazitelné jak na malém mobilu, tak na velké monitoru. O vytvoření webu, který není responzivní ani neuvažujte, Google tyto stránky začíná přehlížet.


2.6. Webnode a SEO

Lze optimalizovat pro vyhledávače vyplněním titulku, popisku, URL adresy a správným použitím nadpisů h1 a h2. Více o SEO viz. bod 5.


2.7. Jednoduchá editace stránek

Práce s Webnode editorem je velmi intuitivní. Šablony jsou přednastavené, takže stačí přepsat jen texty a vyměnit obrázky. Snadno vložíte nový odstavec a vy si můžete vybrat, jaký typ odstavce to bude: obrázek s textem, jen text, fotogalerie, kontaktní formulář. Pokud nejste spokojeni s nějakým krokem, co jste provedli, vždy se můžete vrátit o krok zpět.


2.8. Vybírat můžete z téměř 100 šablon

Šablony můžete vyzkoušet klidně všechny, dokud nebudete úplně spokojeni. Já jsem si oblíbila šablonu Recepty od Kláry, je hodně univerzální a lze vlastně použít na cokoli, lehce přidáte i úvodní obrázek přes celou obrazovku. Více o šablonách Webnode viz. bod 7.


2.9. Obrázky se nemusí před vložením na web zmenšovat

To je častá chyba na některých webových stránkách.

Představte si, že jste nafotili vaši krásnou kavárnu, pro kterou si připravujete webové stránky a každá fotka mají velikost 10 MB. Takto velké obrázky se na web nedávají. Za prvé by se dlouho načítaly a za druhé by vám asi nepoděkovali uživatelé mobilních dat za spotřebovaný objem dat, pokud je třeba na jedné stránce 5 obrázků.

Z tohoto důvodu se musí fotky zmenšit jak rozměrově, tak ještě objemově v jiném programu.

Webnode to umí sám. Pozná, jestli jste vložili fotku přes celou šířku nebo jen malou do textu a odpovídajícím způsobem upraví jak rozměry, tak velikost, takže výsledná fotka má cca 300 kB.


2.10. Obrázky zdarma

Při vytváření webu jistě využijete obrovskou galerii obrázků, které jsou zdarma i ke komerčnímu použití.


2.11. Kontrola gramatiky

Webnode editor kontroluje překlepy nebo pravopisné chyby.


2.12. Sitemap se generuje automaticky

Soubor Sitemap.xml je další z věcí, kterou by každý správný web měl obsahovat.

Co to je Sitemap?

Soubor Sitemap.xml zůstává běžnému návštěvníkovi stránek skrytý, ale pro vyhledávače a tedy pro vaše vyšší pozice ve vyhledávání je nesmírně důležitý.

Prohledávače totiž začnou u seznamu URL adres, které najdou v souboru SITEMAP.XML na vašem webu. Pak následují odkazy z těchto stránek.

Má váš web soubor Sitemap.xml?

Můžete to zkontolovat snadno, když napíšete do vyhedávacího řádku ve vašem prohlížeči: https://www.vasedomena.cz/sitemap.xml a měl by se objevit soubor s výpisem všech stránek na vašem webu.


2.13. Blog

Lze přidat blog a výpis posledních článků můžete vložit na kteroukoli stránku webu. Skvělé je, pokud máte např. Stránky obce a v rámci webových stránek přidat blog s akcemi ve vaší obci. Výpis posledních článků se může zobrazovat hned na úvodní stránce obce.

Rozhodli jste se vytvořit si osobní blog? Ve Webnode můžete mít dokonce blog zdarma. Více o tom, jak začít blogovat, si přečtěte zde.


2.14. E-shop

Lze přidat e-shop i později, nemusíte se pro něj rozhodnout hned.


2.15. Webové stránky lze editovat i z mobilu

Na pláži, ve vlaku nebo v kavárně. Tady všude můžete od července 2019 zdokonalovat svůj web. Jak na to? Stačí se přihlásit k úpravám pomocí Vašeho chytrého telefonu a můžete přidávat a upravovat stránky webu nebo měnit nastavení.


2.16. Vložení souboru PDF

Pokud máte například restauraci s polední nabídkou jídel, bude se vám hodit vložení jídelního lístku jako souboru PDF. Návod, jak vložit externí soubor najdete zde.


2.17. Propojení s nástrojem na rozesílání e-mailů

Samozřejmě můžete Webnode propojit s tzv. mailingovým nástrojem dle vlastního výběru, nemusíte se omezovat jako např. u Miowebu na SmartEmailing. Já například používám MailChimp, hodně populární je také MailerLite, který je do 1.000 kontaktů zdarma.


2.18. Nápověda v češtině

Webnode je program, který vznikl a je provozován v Brně a tudíž i nápověda je dostupná v českém jazyce. To bohužel neplatí u Wixu, který se sice "tváří", že umí česky, ale nápověda je pouze v angličtině.



Webnode recenze: Přečtěte si moje Webnode zkušenosti zde.

Nemáte ještě vlastní internetové stránky?

Sepsala jsem pro vás návod, jak vytvořit webové stránky zdarma ve Webnode »



3. Co by se mohlo u Webnode zlepšit

I když si myslím, že klady převyšují nad zápory, přeci jenom bych zmínila pár drobností, které mi ve Webnode editoru úplně nevyhovovaly. Možná to jsou drobnosti, ale chtěla bych, aby tato Webnode recenze byla úplná a abyste nebyli překvapeni, až na tyto věci narazíte.


3.1. Barva odkazů

Líbila by se mi výraznější barva odkazů. U některých šablon jsou odkazy hodně nezřetelné. To je jeden z důvodů, proč jsem si oblíbila Webnode šablonu Recepty od Kláry, protože odkazy jdou udělat hezky výrazné. Například takto:



3.2. Druh písma

Každá šablona má přednastavený druh písma u hlavního textu, to nejde změnit. Lze změnit druh písma u nadpisů. Takže si dobře prohlédněte šablony a najděte si písmo, které vám bude vyhovovat.

Důvod, proč hlavní písmo nelze měnit je zřejmě ten, že šablona je předpřipravena tak, aby její druh korespondoval s druhem písma. Tzn., že beauty salon bude mít jiný druh písma než architektonické studio.


3.3. Označení nadpisů

Nadpisy jsou z hlediska SEO označeny trochu zmatečně. Zatímco h1 sedí na Hlavní nadpis, h2 (je označen jako titulek), viz. obrázek níže:



3.4. Alt popisky obrázků

Alt popisky obrázků jsou poměrně důležitou součástí optimalizace webu pro vyhledávače a zároveň slouží nevidomým pro určení toho, co je na obrázku. Alt popisek by měl popsat, co se na obrázku nachází. Alt popisek může být dlouhý i několik vět.

Ač je tento popisek běžným uživatelům skrytý, čtecí zařízení ho umí najít a zrakově postiženému přečíst.

U Webnode lze Alt popisek vyplnit, což je super, ale objeví se v obrázku. Tudíž doporučuji do něj napsat jen krátký text obsahující především klíčová slova.


VYTVOŘIT WEB ZDARMA





4. Webnode: ceník

Ve Webnode budete mít stránky opravdu zdarma a na neomezenou dobu.

Co tedy můžete očekávat od webu zdarma?

 • Váš web bude fungovat na doméně 3. řádu, tedy na subdoméně od Webnode. Adresa vašeho webu bude tedy vypadat takto: https://vasedomena.webnode.cz.
 • K dispozici máte prostor 100 MB na disku a měsíční přenos dat 1 GB. Pozor tedy, kdybyste si návštěvnost koupili nějakou masivní reklamou, mohli byste přesáhnout limit.
 • V patičce webu bude odkaz na Webnode.
 • Ve verzi zdarma nemůžete provozovat e-shop.

Když budete chtít mít doménu vlastní, což velmi doporučuji, stačí dokoupit prémiové služby, které začínají již na částce 75 Kč za měsíc:



Ceny prémiových služeb u Webnode


BALÍČEK LIMITED:

 • Web poběží na vaší vlastní doméně.
 • Prostor na disku 100 MB a měsíční přenos dat 1 GB, což je dostačující pro drobné podnikatele.
 • Pokud byste chtěli ušetřit ještě více místa, je vhodné obrázky zmenšit v některém z programů na úpravu obrázků.
 • V patičce webu je umístěn odkaz na Webnode.


BALÍČEK MINI:
Oproti předchozímu balíčku získáte navíc:

 • Doménu zdarma na 1 rok.
 • Větší prostor dat na disku.
 • E-mailovou schránku.


BALÍČEK STANDARD ★★★
Oproti předchozím balíčkům získáte navíc:

 • Výrazně větší prostor dat na disku.
 • Zálohování webu.
 • Internetových obchod.
 • Odstranění reklamy Webnode z patičky webu.
 • Možnost provozovat web ve dvou jazycích.
 • A především napojení na služby Google Analytics pro přesné sledování návštěvnosti.


BALÍČEK PROFI:
Oproti předchozím balíčkům získáte navíc:

 • Prostor na disku 5 GB a neomezený přenos dat.
 • Možnost provozovat web v neomezeně jazycích.



5. Webnode a SEO optimalizace

Jak optimalizovat stránky vytvořené ve Webnode?

Optimalizace pro vyhledávače neboli SEO je nezbytnou součástí každé webové stránky.

Co si pod tím představit?

I ty nejkrásnější webové stránky jsou vám k ničemu, když je zákazníci na internetu nenajdou.

Jak to udělat, aby se webové stránky dostaly na přední pozice ve vyhledávání se můžete dočíst v samostatném článku o SEO optimalizaci zde.


Jak tedy optimalizovat webové stránky ve Webnode.cz?

 • Klíčové slovo umístit do URL adresy stránky, titulku a popisku.
 • Klíčové slovo vložit do h1 a h2 nadpisů.
 • Klíčové slovo přirozeně použít několikrát v textu.

Stáhněte si můj návod, jak snadno optimalizovat web v 10 krocích zde.

Na příklad správně optimalizace webové stránky na klíčové slovo "Výroba dortů Plzeň" se podívejte na následujícím obrázku:

Příklad Webnode SEO optimalizace.

Příklad optimalizace stránky ve Webnode editoru.


VYTVOŘTE SI STRÁNKY ZDE




6. Webnode: změna šablony

Ve Webnode máte k dispozici téměř 100 šablon.

Šablony Webnode jsou přizpůsobeny pro různé druhy podnikání: od salonů krásy až po autoopravny.

Co vidím, jako velkou výhodu je, že si můžete vyzkoušet klidně všechny šablony.

Zvolíte "Vytvořit stránky" a pak kliknete na šablonu a vyplníte u ní kousek textu, zkusíte si vložit obrázek a pak dáte PUBLIKOVAT.

Stránky se vytvoří a vy si je můžete prohlédnout na mobilu popřípadě zkonzultovat s rodinou.

Dobře si tedy vše vyzkoušejte a prohlédněte, protože až své stránky vytvoříte, tak již ve Webnode šablonu nezměníte.


Pokud přeci jen potřebujete změnit šablonu ve Webnode, postupujte podle tohoto návodu:

 1. Pod svým účtem si založte nové stránky. Necháte je na doméně 3. řádu, tedy nebudete mít vlastní doménu.
 2. Původní obsah překopírujete do nových stránek. Snažte se být v tomto co nejrychlejší, protože Google penalizuje duplicitní obsah. Záměrně neuvádím, že je možné zakázat indexaci nových stránek dokud nebudou hotové, protože pak nesmíte zapomenout opět indexaci povolit.
 3. Kontaktujete zákaznickou podporu a požádáte o převedení domény na nové stránky. Stránky budou pár hodin nedostupné.
 4. Toť vše. Můžete si začít užívat nové stránky.

VYTVOŘTE SI STRÁNKY ZDE


7. Webnode a konkurence

V českém prostředí mezi nejlepší programy na tvorbu webových stránek patří Wix, Mioweb a Webnode.

Srovnání Webnode a ostatních programů na tvorbu webu najdete v následující tabulce:


ProgramWeb zdarmaWeb s vlastní doménou odPro koho
Webnodenapořád na doméně 3. řádu75 Kč / měsíc Profesionální webové stránky zdarma (návštěvníci především z Evropy) na podporu Vašeho podnikání, možnost připojení blogu a e-shopu
Miowebna 14 dní2.000 Kč / měsícPro ty, kteří prodávají hlavně e-booky. Při měsíční platbě je cena 970 Kč měsíčně.
Wixnapořád na doméně 3. řádu105 Kč / měsícOsobní webové stránky, firemní webové stránky zdarma (návštěvníci primárně z USA)

VYTVOŘTE SI STRÁNKY ZDE




8. Moje zkušenosti s Webnode: snadná tvorba webových stránek online

Jak bych shrnula moje zkušenosti s Webnode editorem? Kromě toho, že je uživatelsky přívětivý a stránky se v něm vytváří skutečně jednoduše, nemusíte se starat o technické záležitosti.

Webnode za vás vyřeší:

 • vytvoření souboru Sitemap.xml
 • vytvoření souboru robots.txt
 • zabezpečení stránky SSL certifikátem
 • nastavení chybové hlášky č. 404, když stránka nebyla nalezena
 • stahování aktualizací

Webnode jako správný editor webových stránek za vás řeší všechny technické náležitosti a vy se můžete soustředit pouze na své podnikání.

Na moje vlastní stránky vytvořené ve Webnode se můžete podívat zde.



9. Pro koho je určený Webnode

Webnode je ideální na vytvoření webových stránek pro živnostníky, menší firmy, lékařské ordinace, penziony, restaurace, stránky obcí, osobní webové stránky, finanční nebo výživové poradenství atd.

Webnode je skutečně jeden z nejjedodušších programů na tvorbu webových stránek online. Editor se snadno ovládá a pokud si něčím nebudete jisti, můžete samozřejmě kontaktovat technickou podporu.

Webnode je představuje skvělé propojení toho, co na českém trhu chybělo: stabilní firma s globálním přesahem, která na vás mluví česky. Tedy žádná "garáž" o 3 lidech ani obrovská společnost, kde se mluví jen anglicky. Vytvořte si stránky ve Webnode a získejte doménu zdarma zde.

Zkušenosti dalších uživatelů Webnode najdete zde.


Vytvořte si stránky ve Webnode




Celkově si myslím, že pokud chcete mít moderní profesionální stránky, které se vám budou snadno upravovat, Webnode je ta správná volba.

Jak vytvořit webové stránky pro restauraci se můžete podívat na YouTube zde.


Autor: Šárka Novotná




Jestli se Vám článek líbil, sdílejte, prosím:

   




O MNĚ

Šárka Novotná
Ahoj. Jmenuji se Šárka Novotná.
Chtěla bych Vás provést všemi úskalími tvorby internetových stránek.
A ukázat Vám, že vytvořit vlastní web může být i zábava, pokud víte, jak na to.
O tom, proč vznikl tento portál, čtěte zde »